هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

مداد رنگی

در گذشته ، مداد های رنگی از ثبات مطلوب برخوردار نبودند؛ و از این رو ، نقاشان حرفه ای چندان رغبتی به استفاده از آن ها نشان نمی دادند.امروزه ، این مشکل تاحدودی رفع شده است ، و دستِ کم می توان مداد هایی را انتخاب کرد که طبق استانداردِ ثباتِ رنگ (BS 1006) در رده 7 – 8 قرار می گیرند.

علاوه بر این سازندگان با عرصه مداد های قابل حل در آب یا تربانتین ، و کریون های رنگی دامنه کاربرد این رسانه را وسعت بخشیده اند و در نتیجه ، اسلوب ها و روش های کار با مداد رنگی نیز متنوع تر شده اند.

ویژ گیهای مداد رنگی

روش ساخت مداد های رنگی همانند مداد های گرافیتی است ، با این تفاوت که مغز آن ها  را در کوره حرارت نمی دهند ، زیرا این عمل ، رنگیزه ها را از بین می برد.

مغز مداد رنگی از رنگیزه ، ماده پر کننده (گِل سفید،پودر تالک یا کائولن) و یک ماده چسبان (معمولا نوعی چسب سلولزی) تشکیل می یابد . چون کودکان هم از مداد های رنگی استفاده می کنند ، در ساخت آن ها از رنگیزه های حاوی فلزهای سنگین قابل حل (مانند کروم ها ، کادمُیم ها و حتی برخی از رنگیزه های طبیعی)، به دلیل سمی بودن ، استفاده نمی شود.

معمولا ، اکسید های آهن دارای ثبات رنگ برای رنگ های خاکی ، و ترکیب های آلی پایدار برای آبی ها  و سبز ها به کار می روند.نکته قابل توجه آنکه رنگ مداد های قرمز / ارغوانی چندان با ثبات نیست.

جلوه های مداد رنگی

با مداد رنگی می توان جلوه های متفاوت به دست آورد . جلوه ها در مداد رنگی معمولی و مداد رنگی حل شدنی فرق دارند. مداد رنگی معنولی حتی روی کاغذ صاف ، شبکه ای از نقاط سفید پدید می آورند که در واقع ، فرو رفتگی هایی است که  به آنها نرسیده (این نقاط سفید ، نقش تعدیل کننده رنگ را ایفا می کنند.).

مداد رنگی حل شدنی اگر خشک به کار رود ، اثرش نرم تر از مداد رنگی معمولی است.

آمیزش دیدمانی رنگ

یکی از خصوصیات جالب توجه مداد رنگی استفاده از آن برای آمیزش دیدمانی رنگ است. بدین معنا که وقتی خط های رنگی در اسلوب های هاشورزنی  کنار هم می نشینند ، بر هم تاثیر می گذارند و گویی  در چشم نگرنده آمیخته می شوند . اگر نوک مداد تیز باشد میتوان رنگ و رنگسایه را به دلخواه تغییر داد.

نمونه آمیزش دیدمانی رنگ با مداد رنگی  را در تصویر زیر می توان دید. تکچهره صرفا با چند مداد رنگی  بر روی کاغذ زرد روشن نقاشی شده است اما رنگ ها و رنگ سایه های آن متفاوت به نظر می آید.

نقاشی مداد رنگی

انتخاب بسترها

مداد های رنگی  نسبت به خصوصیات رویه بسیار حساس اند . در واقع ، اثر مداد رنگی بر روی کاغذ های بسیار زبر (NOT) با اثر آن بر روی کاغذ های صاف (H.P.) کاملا متفاوت است . اگر دوام طرح ضروری باشد ، باید کاغذ سفید و مرغوب طراحی به کار برد . مناسب ترین کاغذ برای کارهای دقیق  و ظریف ، کاغذ های نوع H.P. است.

مداد-رنگی

در صورت تمایل به خرید آموزش نقاشی با مداد رنگی اینجا کلیک کنید.

13347583581

یک دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.

  1. […] ممکن است یک بازنمایی کاملاً رئالیستی باشد ویا برعکس آبستره یا […]

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ