کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

آموزش خط تحریری شکسته نستعلیق

آموزش خط تحریری شکسته نستعلیق

آموزش خط تحریریشکسته نستعلیق در ادامه مباحث آموزشی سایت هنر آباد و در زمینه آموز خظ تحریری ارائه شده است و برای علاقمندان به خوش خط شو و خوش خطی ارائه می گردد در این بیان سعی میکنیم به کلیات خط شکسته نستعلیق بپردازیم .

در جمله زیای استاد یداله کابلی خوانساری کسته نویس بزرگ معاصر ایران می توان عظمت خط شکسته نستعلیق را به خوبی دریافت کرد:

((خط شکسته تجلی روح معنی در قامت کلام واوج هنر خوشنویسی است . خط شکسته خط عشق است . و آن سان که طبیعت از عشق حیات می یابد ، این خط نیز از عشق جان می گیرد))

در خط شکسته نستعلیق حرکت های موزون قلم ، رقص روحانی دوایر و  چرخش ها ، راز و نیاز نهفته در کنج هر قوس و پیچش ، سرکش های بلند و نهایتاٌ نظام هماهنگ و ارام حروف و کلمات باان همه شگفتی در پیچ وتاب ، که گویی که همه از یک روح جان گرفته اند ، انسان را از خود بی خود کرده و از هر تعقلی آزاد. صفائی که در این خط مشاهده می گردد چیزی نیست جز استغراق آن در عالم معنا . این است که خط شکسته قوه عقل و احساس هنرمند را می رباید و او را صاحب چشم دل می سازد که بتواند به سرچشمه زیبائی ها  ی برده و در یک کلامم به دیدن جان نائل اید .

مثلما به این دلیل می باشد که خط شکسته تحریر از گذشته بین خاص و عام مورد توجه قرار گرفته و خاص و عام به آن علاقمند بوده اند و شاید بتوان گفت از هر خطی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و هر کس در حد توانایی خویش سعی کرده در این هنر بسیار زیبا خلاقیت و نوآوری به وجود بیاورد و می توان گفت تا این مرحله خط کسته نستعلیق چیزی جز تغییرات گسترده در خط نستعلیق نبوده است.

اما با ظهور خوشنویس بزرگ مرتضی قلیچ خان شاملو (1115 هجری) می توان گفت خط شکسته و همچنین خط تحریریشکسته سعادت و ماندگاری جاودانه گرفت و دارای قواعد و اصول خاص گردید و حتی مانند خط نستعلیق دارای قواعد و اصول خاص گردید ولی می جای این نکته نیز مناسب می باشد که برخی،واضع این خط زیبا را محمد حسین شفیع حسینی معروف به شفیعا می دانند.این هنرمند بزرگ خط نستعلیق و خط نسخ را به زیبایی می نوشته است حتی در کتابت خط نستعلیق به اسطوره زمانه خویش تبدیل شده است میرزا حسن کرمانی ، شکسته نوی معروف شاگرد همین خوشنویس بزرگ بوده است این هنرمند شاگردان بسیاری را تعلیم داد، که مهمترین انها درویش عبدالمجید طالقانی است و همه بر این موض.ع که خط شکسته نستعلیق حاص تلاش و ذکاوت ایشان بوده اذعان دارند و شاید بزرگترین شاگرد این استاد میرزا کوچک اصفهانی می باشد.این شیوه نوشتن خط تا اواخحر قرن 13 مورد تایید و مقبول همه کاتبان بوده است.ولی متاسفانه در حال حاضر تعداد شکسته نویسان کاهش یافته و کم کم زنجیره شکسته نویسی در حال پاشیدن از یکدیگر بود که ناگهان خداوندگار هنر بر ما منت گذاشت و این قرن شاهد بر ظهور استاد بزرگوار یدالله کابلی خوانساری نمود.

ایشان تنها آغاز گر ترویج وتکامل خط شکسته در قرن حاضر بوده و حقیقتاً خون تازه ای را به پیکر سست شده این هنر والا هدیه نمودند . سبک ایشان که نه به قلم مرحوم دویش و نه به سید گلستانه می رود ، صرفاً مخلوق ذوق و سلیقه ی خود بوده و نوآوری های بسیاری وجود دارد که فقط در اثار ایشان مشاهده می گردد و نشانی از انها در هنر آفرینی های های شکسته نویسان مشهور این مرز و بوم نیست . ااین  شد که بار دیگر این خط مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت و امروزه جایگاه خود را یافته است.

————————————————–

جهت دانلود 14 جلسه آموزش خط تحریری به صورت یکجا روی تصویر زیر کلیک کنید

آموزش-خط-تحریری-شکسته-نستعلیق

————————————————–

دانلود کتاب آموزش خط تحریری (جهت دانلود روی تصویر زیر کلیک کنید)

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر


دوستان عزیز و همراهان گرامی سایت خوش خطی دات آی آر، جهت ادامه آموزش تا سطوح پیشرفته از طریق آموزش های مجازی به کانال تلگرام ما مراجعه کرده و در کلاس های مجازی خوش خطی ثبت نام کنید.

khoshkhati-telegram

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%ae%d8%b7-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d8%b7%db%8c

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمعن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد