هنر آباد , آموزش نقاشی , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

آموزش خط تحریری مقدمات

آموزش خط تحریری دارای نکاتی می باشد که در صورت توجه و رعتی آنها شما همیشه قادر خواهید بود خوش خط بنویسید و زیبا نویسی را در کار خود داشته باشید حروف الفبا فارسی در جدا نوشتن و به هم پیوسته نوشتن دارای شکل نوشتاری متفاوتی هستند پس در خوشنویسی با خودکار باید دو نکته همیشه رعایت شود:

 • چگونگس قرار گفتن حروف جدا و بهم پیوسته بر روی خط کرسی یا نسبت یه آن
 • صحیح نوشتن شکل حروف و کلمات

خط کرسی خطی می باشد که محل قرار گیری کلمات و حروف را برای شما تعیین می کند این خط می تواند فرضی بوده یا به صورت ظاهری بر روی کاغذ باشد.

در آموزش خط تحریری می بیند که همیشه خط کرسی تعیین کننده محل قرار گیری کلمات نست و گاهی نوع و محل کلمه یا حرف قبلی می باشد که محل حروف را تعیین می کند.

در خوشنویسی ا خودکار ما 16 حرف از حروف لفبای فارسی را داریم که به صورت جدا بر روی خط قرار نی گیرند این حروف را با حذف حرف های مشابه مانند ب،پ،ت،و … و د،ذ،ر،ز و …. به 9 حرف کاهش میدهیم که در زیر مشخص شده اند

آموزش خط تحریری مقدمات (3)

به صورت عمومی این حروف با قرار گیری در انتهای کلمات به صورت مستقل بازهم بر روی خط کرسی قرار می گیرند.

آموزش خط تحریری مقدمات (5)

در نمونه های بالا اگر دقت کنید یک استثنا می بینید و آن زمانی که از اشکال دیگر حروف (ر) استفاده می شود مثل کلمه : شهر در این نمونه ، حرف (ر) وسط خط کرسی قرار میگیرد . کاربردرد اشکال مختلف این حرف بستگی به نوع کلمه دارد که در که در درس مربوطه توضیح خواهیم داد.

اما حروف الفبا و مشاهبات آنها که به دوایر شهرت دارند و تنها حرف استثناء در میان آنها حرف (م) است،تقریبا در وسط خط کرسی قرار میگیرند :

آموزش خط تحریری مقدمات (2)

با مشاهده مثال های بالا به وضوح می توانید ه این تکته اساسی در آموزش خط تحریری پی ببرید که همیشه حروف و کلمات با توجه به خط کرسی و کلمات قبل از ان در بالا یا بر روی خط کرسی قرار دارند و زیر آن هیچ گاه قرار نمیگیرند.

آموزش خط تحریری مقدمات (4)

مجددا تاکید می شود که در نوشتن یک قطعه متن ، رعایت دو عامل سبب افزایش زیبائی خط می شود ، الف : صحیح نوشتن حروف و کلمات ، ب : رعایت قوانین خط کرسی و حفظ فاصله مناسب بین حروف ، پس شکل صحیح کلمات و ترکیب درست ، دو عنصر وی‍ژه  و مهم در زیبا نوشتن خط تحریر است .

بنابراین اگرمعنی ترکیب در خط این باشد که حروف و کلمات را تحت قواعد و قانون خاصی بنویسیم ، تا زیبایی مطلوب حاصل شود ، با توجه به قواعد  خط کرسی آیا می توانید تشخیص دهید که کدامیک از دو سطر بعدی صحیح است ؟

آموزش خط تحریری مقدمات (6)

بدیهی است که ترکیب سطر دوم صحیح است . و لیکن فاصله حروف و کلمات ، بالارفتن بی قاعده انها ، تعداد کشیده ها و نهایتا ترکیب در سطر اول اصولی نبوده و از اینرو زیبائی لازم را ارائه نمی دهند . لذا اینگونه ترکیب با اصول خوشنویسی مغایرت دارد. اما هماهنگی شکل و اندازه کلمات ، فاصله مناسب آنها با یکدیگر ، رعایت اصول و قواعد مربوط به خط کرسی در سطر دوم ، منطبق با اصول خوشنویسی است .

بنابراین با دقت به این نمونه، اگر بتوانیم تا حد مختصری قوانین خط کرسی و اصول ترکیب را رعایت نماییم ، خواهیم توانست هرلحظه بهتر از لحظه قبل بنویسیم . نباید فراموش شود که رسیدن به این مقصد ، تمرین و دقت خاصی را می طلبد ، و لذا روزانه به کمتر از یک تا دو ساعت تمرین اکتفا نکنید ،

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر


دوستان عزیز و همراهان گرامی سایت خوش خطی دات آی آر، جهت ادامه آموزش تا سطوح پیشرفته از طریق آموزش های مجازی به کانال تلگرام ما مراجعه کرده و در کلاس های مجازی خوش خطی ثبت نام کنید.

khoshkhati-telegram

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%ae%d8%b7-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d8%b7%db%8c

——————————-

دانلود نرم افزار خوشنویس شو

خرید نرم افزار اندرویدی آموزش خط تحریری (خوشنویس شو)

com.androsoft.khoshnevis0
com.androsoft.khoshnevis1com.androsoft.khoshnevis2 com.androsoft.khoshnevis3

50,000 ریال – خرید

آموزش خط تحریری مقدمات (1)

عزیزان علاقمند به یادگیری خط تحریری ، خوش خطی و زیبا نویسی با خودکار ، برای داشتن بک دستخط زیبا و خوش و نیکو پیشنهاد میکنیم این مجموعه جامع آموزشی را حتما تهیه کنید…

آموزش خط تحرير

آموزش خط تحرير

یک دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.

 1. monireh گفت:

  سلام
  ممنون از آموزشتون عالی بود

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

 • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
 • خط تحریری - اموزش خط تحریری
 • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
 • آموزش نقاشی با آبرنگ