هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

انواع روغن­هاي گياهي در نقاشي

در نقاشي رنگ روغن سه نوع روغن گياهي وجود دارد كه بر حسب روش عمل آوردنشان از همديگر متمايز مي شوند :

روغن هاي گياهي در نقاشي رنگ روغن

روغن هاي گياهي در نقاشي رنگ روغن

روغن استند ( روغن حرارت ديده ) : با حرارت دادن روغن گياهي تا درجه از پيش تعيين شده و در شرايط فقدان هوا ميتوان چسبناكي و غلظتش را افزايش داد. بدين ترتيب ،‌ملكول هاي روغن به هم مي پيوندند و فرايند بسپارش ( polymerization  ) انجام ميشود. اين نوع روغن را استند مي نامند .

روغن برزك استند تقريبا رنگ زرد طلايي روشن دارد و بويژه در واسطه هاي نقاشي بكار ميرود . اين نوع روغن اگر با تربانتين يا بنزن سفيد تركيب شود مايعي بسيار مناسب براي روانسازي رنگماده روغني ( رنگ مورد استفاده در نقاشي رنگ و روغن ) به دست مي آيد. روغن استند به كندي خشك مي شود ما وقتي كه خشك شد در قياس باروغن خام كمتر به زردي مي گرايد و نرمش بيشتري دارد. براي اينكه روغن زودتر خشك شود ميتوان از مواد صابوني داراي سرب منگنز يا كبالت استفاده كرد.

البته به ياد داشته باشيد كه افزودن مقدار زيادي از اين مواد باعث چروكيدن و ترك خوردن قشر روغن مي شود.

روغن هاي رنگباخته و خشك شده در برابر آفتاب : اين نوع از روغن ها به سبب آنكه در اثر حرارت ، فرآيند بسپارش همرا با اكسايش را مي گذرانند نسبتا زود خشك مي شوند.

استفاده از اين روغن ها از زمانهاي قديم مرسوم بوده است .

روش تهيه آنها به اين ترتيب است كه مخلوطي از مقادير مساوي روغن وآب را در سيني ميرزند و در زير نور آفتاب قرار مي دهند. در خلال يك هفته مخلوط حاصل را هر روز هم ميزنند و سپس تا چند هفته آن را بر جاي ميگذارند تا غلظت مورد نظر حاصل آيد. آنگاه روغن را از آب جدا ميكنند و بكار ميبرند.

خصوصيات روغن هاي غليظ شده در آفتاب بستگي به روش تهيه آنها دارد : ممكن است كاملا روشن وحتي بي رنگ باشند و زمان خشك شدنشان از يك تا سه روز متغير باشد. اين نوع روغن ها بطور معمول در واسطه هاي نقاشي رنگ روغن بكار ميروند ولي ممكن است كاربردي مانند مصارف چسبان نيز داشته باشند.

روغن هاي جوشيده : وقتي به روغن در حضور خشكان هاي فلزي حرارت داده شود خاصيت خشك شوندگي سريع پيدا مي كند . البته

احتمال دارد مصرف اين روغن ها ضايعاتي براي تابلو­هاي نقاشي در بر داشته باشد. امروزه بدون آنكه روغن را حرارت دهند يك مايع خشكان به آن مي افزايند .

شما ميتوانبد مقالاتي نيز درباره انواع روغن و كاربرد روغن ها در هنر نقاشي را در مجله اينترنتي هنرآباد ببينيد.

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ