هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

انواع زبان ایرانی :

 زبان مادی، سکایی،اوستایی و فارسی باستان

زبان مادی : شاهنشاهی ماد نخستین دولت ایرانی در ایران غربی است که به موجب سالنامه های دولت های بین النهرین و نوشته های هرودت،مورخ یونانی ، از آن اطلاعاتی وجود دارد. اما هیچ نوشته ای یا خط و دستخط ی از زبان مادی بر جای نمانده و تنها چند کلمه در نوشته های یونانی یا پارسی باقی مانده است.

زبان سکایی : سکاها طوایفی ایرانی بودند که بخشی از آنها در مناطق وسیعی از شمال و شمال شرقی ایران می زیستند. زبان سکایی قرابت هایی با زبان های مادی و فارسی باستان داشته است. از صورت باستانی زبان سکایی، نوشته یا اثر مستقلی در دست نیست. اما نام های خاص کسان و جای ها در کتیبه ها و سکه های فارسی باستان ، یونان و لاتین و هندی ضبط شده است.

زبان فارسی : باستان فارسی باستان نامی است که به زبان سنگ نوشته های شاهنشاهان  هخامنشی اطلاق می شود. این زبان در نواحی جنوبی ایران (ایالت فارس) رواج داشت و به همین دلیل به آن فارسی باستان می گویند. مقداری از لغات فارسی باستان نیز که وارد زبان آرامی شده بوده، حفظ شده است.

کمی اطلاع ما از این زبان بیشتر به این سبب است که زبان اداری پادشاهان هخامنشی که قلمرو پهناور خود خود را با آن اداره می کردند، زبان آرامی بوده که از خوانواده زبان های سامی است. به کار رفتن آرامی در امپراطوری هخامنشیان به این سبب بوده که دبیران دیوانی بیشتر از مردم بین النهرین بودند و زبان و خط آرامی را، که از مدت ها قبل در نوشته های اداری و غیر اداری به کار می رفت و استوار شده بود، حفظ کرده بودند.

http://www.kanoontolid.com/book/hubbyimage/sargozasht-khat.gif

فارسی باستان ظاهرا ، قبل از آن که هخامنشیان کتیبه های خود را به آن بنویسند، فاقد خط بوده و نوشته نمی شده است. این زبان تقریبا تا قرن سوم قبل از میلاد و شاید تا مدت ها بعد متداول بوده است، اما بعد از سقوط هخامنشیان از آن اطلاعی در دست نیست.

آثار که از زبان پارسی باستان به جای مانده همه به خط میخی است و خط میخی پارسی از خط میخی اکدی ماخوذ است.خط فارسی باستان نشانه هایی هم برای اعداد داشته که تنها برخی از آنها به ما رسیده است.

زبان اوستایی : زبان اوستایی یکی از زبان های شرقی فلات ایران است که کتاب های مقدس آیین زردشتی به آن نوشته شده . آنچه امروز از این زبان به عنوان اوستا باقی مانده مجموعه پنج بخش به نام های یسنا، یشتها، ویسپرد، وندیداد و خرده اوستا است. این زبان از لحاظ قواعد دستوری بسیار کهنه و مهجور است و از این رهگذر کم و کاستی از سنسکریت ودایی ندارد.

خط اوستایی که به احتمال قوی در اواخر دوره ساسانیان شده یکی از دقیق ترین و مناسب ترین خط های جهان برای ثبت صوت های ملفوظ یعنی واک های یک زبان است. این خط که بر اساس خط آرامی پهلوی وضع شده و “خط دینی” خوانده می شود48 حرف دارد که از آن جمله 14 نشانه برای مصوت ها و 34 نشانه برای صامت ها و نیم مصوت ها است.این خط از روی خط پهلوی کتابی و زبوری ساخته شده است. این خط برای هر یک از آواهای زبان اوستایی نشانه ای ویژه دارد . خط اوستایی از راست به چپ نوشته می شود و هر کلمه با نقطه ای از کلمه دیگر جدا می شود .

از روی قرائن می توان به چندین زبان دیگر در دوره باستان پی برد از زبان هایی که در دوره میانه از آنها اثری در دست است می توان از زبان های زیر نام برد: مثل زبان سغدی که در گفتار بعدی به آن اشاره خواهد شد و هم چنین زبان ” پارتی باستان ” که گویش کهن دیگری منشعب از” ایرانی باستان” بوده و پارسی باستان قرابت بسیار داشته است و از آن زبان ” پرتوی” یا “پهلوانیک” منشعب شده است.

آموزش خط تحریر

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر

دوستان عزیز و همراهان گرامی سایت خوش خطی دات آی آر، جهت ادامه آموزش تا سطوح پیشرفته از طریق آموزش های مجازی به کانال تلگرام ما مراجعه کرده و در کلاس های مجازی خوش خطی ثبت نام کنید.

khoshkhati-telegram

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%ae%d8%b7-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d8%b7%db%8c

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ