هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

تاریخچه ساخت قلمو

قلمو Brush:

بعد از مداد یکی از پرکاربردترین ابزار اثر گذار هنرهای تجسمی به شمار می رود و تردید ینیست که (مو) یکی از قطعات مهم و مورد توجه در این ابزار بوده،ناگزیر قبل از معرفی قلموهای مختلف و آشنایی با کاربرد آنها،تاریخچه قلمو و ساختار متشکله آن آورده می شود.

تاریخچه ساخت قلمو :

احتمالا انسان های نخستین برای تصویر کردن نقوش به وسیله رنگ از نوک انگشتان خود استفاده میکرده اند،همچنین که گاهی کودکان اینچنین میکنند پس از آن با استفاده از الیاف گیاهی،موی حیواناتی که شکار می کردند یا موی سر خود ،خاک های رنگی یا خون حیوان شکار شده را بر سطح دیواره غار یا سطح زمین و سنگ ها می مالیدند و با این کار هدف و منظور خود را می فهماندند.

انسان هایی که زندگی اجتماعی انسان را در چتل هویوک به تصویر کشیده اند تا هنرمندانی که برای یادبود خدایان و بزرگداشت آنان مقابر را در مصر باستان تزیین می نموده اند،هرکدام نمونه ای از قلم موهای اولیه را برای این کار مورد استفاده قرار می داده اند.

تمدن افسانه ای چین نیز آثار خوشنویسی و نقاشی خود را با قلمو رقم می زده اند که شاید مقدم تر از هر تمدن دیگر در دنیا در استفاده از این وسیله باشند ولی به دلیل وجود اب و هوای معتدل و باران های پی در پی فصلی و ساختار قلمو ها نمونه  هایی از آنها بر جای نمانده است تا با نوع ساختار انها آشنا شویم،اما وجود آب و هوای خشک تمدن های بزرگی چون بین لنهرین و مصر،ما را از نمونه قلموهایی که با آنها نقش می زدند ،بی نصیب نگذاشته اند.

چنینی نقاش ایتالیایی در اواخر سده چهاردهم میلادی طرز ساختن قلم های مختلف از مو نرم دم قاقم و موی زبر خوک را به تفضیل شرح داده است.

ar4-2374

صادق بیک نگارگر ایرانی نیز در اواخر قرن دهم هجری قمری توصیه کرده است که برای تعبیه قلم موی مطلوب باید تارهای هم اندازه موی دم سنجاب را در سه جا با نخ بست و در ساقه پر غتز جای داد.

بسیاری از هنرمندان ایرانی برای خلق آثار نگارگری(مینیاتور)،نقوش تذهیب و تشعیر،از موی گربهی نر جوان و ساقه ی پر(شاه پر) کبوتر استفاده نموده،قلم موهای بسیار ظریفی میساخته اند که با آنها پردازهایی ظریف و قلم گیری هایی بسیار دقیقی به اجرا در می آمده است.بسیاری از این قلم موها در استان هایی که نوز نگارگری و ظریف اسلیمی و ختایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است همچون اصفهان،شیراز و تبریز ساخته می شوند و در کارگاه های کوچک نگارگری سنتی،ابزار فروشی های هنرمندان و گروهی از این قسم عرضه می گردند.

روند روبه رشد عرصه و تقاضا و سرعت بسیار بالای پیشرفت های صنعتی و علمی،ازدیاد جمعیت،گسترش کلاس های آموزش هنری،افزایش تعداد مدرین و اساتید هنری،توجه مجامع امروزی به امر آموزش هنر در مدارس و غیره باعث شده است که قلم موهای متنوع و زیادی تولید و در اختیار متقاضیان قرار داده شود.

قلمو از سه بخش تشکیل شده است:1- مو 2- پاشنه قلمو (ویرول،یا غلاف) 3- دسته

نوع موی به کار رفته در قلمو و نوع کلاف کاربرد آن را در تکنیک های مختلف مشخص می کند گرچه عموما قلم های بزرگ را فرچه یا برس می خوانند ولی ر اینجا همه ابزارهایی که از مو ،دسته و غلاف تشکیل شده اند و به جهت رنگ آمیزی یا به کارگیری واسطه و بست مورد استفاده قرار می گیرند با نام قلمو آورده می شوند.

به طور کلی قلم موها را می توان بر اساس جنس مو یا بر اساس فرم ظاهری آنها(شکل قلمو) دسته بندی کرد

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ