هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

مذهب ساختن يا زرنگاري و طلا اندازي در عنوان هاي سوره هاي مباركه قرآن كريم از جمله اقداماتي بوده كه تذهيبكاران در قرن هاي اوليه هجري انجام ميداده اند. سپس تذهيب كم كم به حاشيه ها و ميان سطرهاي كتابت ها نيز رشوخ كرده و در سراسر صفحه هاي خوشنويسي ريشه دوانيد.

زرنگاري در ايران سابقه اي كهن دارد . در عصر سلجوقي تذهيب در لابلاي سطرها و حروف نيز ديده مي شود . نقش هايي كه در طرح هاي تهيب استفاده ميشده بيشتر شامل نقش هاي گياهي و بخصوص نقش معروف اسليمي بوده است.

در عهد مغول ، تذهيب نيز چون گذشته شامل آرايش ميان سطرها ميشود و در نسخه هاي خطي نيز طلا اندازي  در زمينه كاغذ ديده شده است.

طلا اندازي يعني دور حروف و كلمات خوشنويسي شده را با خطوطي همگون و موزون با خط  حاشيه بندي كرده و سپس فاصله ميان سطرها را با رنگ طلايي پر كرد. اين شيوه بخصوص در هنر عهد ايلخاني مورد توجه بوده است.

تذهيب - مجله اينترنتي هنرآباد

تذهيب - مجله اينترنتي هنرآباد

رشد تذهيب در عهد تيموري قابل توجه بوده است. هنر تذهيب در اين دوره از هنر چيني تاثي فراوان مي پذيردو استفاده از عناصر نقاشي چيني مثل ابرچيني ،‌اژدها و پرندگان به اضافه دقت در جزييات نقاشي و طبيعت مورد استفاده هنرمندان اين دوره قرار مي گيرد.

تنوع رنگي در تذهيب دوران تيموري از گذشته بيشتر است.

در عهد صفوي تذهيب وارد عرصه جديدي مي شود و مثل گذشته در متن مطرح نمي شود ، بلكه در حاشيه نوشته ها مطرح است. در اين زمان استقلال نسي در هنر تذهيب بوجود مي آيد و حرفه اي نيز بنام تذهيب­كاري بوجود مي آيد و از معروفترين تذهيب كاران دوران صفوي ميتوان به مولانا حسن بغدادي اشاره كرد.

تنوع تذهيب مكتب صفوي از گذشته بيشتر بوده  و گاهي طرح هاي ساده و كمرنگ و گاهي نقوش با رنگ هاي متنوع نقاشي شده در حاشيه ها مي آيد. روش جديدي نيز در طراحي تذهيب در اين دوره بوجود آمد كه بنام تذهيب معرق معروف است. اين روش عبارت از بريدن يك طرح بر روي كاغذي جداگانه بود كه آن را بر روي حاشيه و يا ميان سطرهاي كتابت شده مي چسبانيدند.

شما عزيزان همراه مجله اينترنتي هنر آباد براي ديدن صدها طرح مختلف تذهيب ميتوانيد با تهيه مجموعه تذهيب كه در مجله اينترنتي هنرآباد در يك دي وي دي اورجينال و اختصاصي برايتان فراهم شده است بيشتر و بهتر با انواع نقوش هنر هاي سنتي وخصوصا هنر تذهيب آشنا شويد …

تذهیب

تذهیب

برخی از آیتمهای موجود در این مجموعه عبارتند از:

بسم الله، خطاطی، فریم (قاب)، حاشیه، سر تیتر، ستون، اشیا و …

خريد مجموعه بي نظير طرحهاي تذهيب

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ