کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

تصویر سازی

تصویر سازی :

اگر منظور از تصویر سازی بیان واقع گرایانه و مستند باشد استفاده از تصاویر دوربین عکاسی معمول تر و منطقی تر به نظر می رسد،هر چند امروزه تصاویر عکاسی را نیز می توان به طور مبالغه آمیزی تحریف و دستکاری و از بیان واقعی خود خود دور نمود

  ولی به هر حال نقاشی رئالیستی که در رقابت با دوربین عکاسی است نیز نوعی تحریف واقعیت است . چرا که هنرمند نقاش نیز با بهره گیری از وضعیت نور و سایه و مهاغرت در بکارگیری فنون نقاشی سعی می نماید به بیننده القا کند که این تصاویر واقعی هستند.

با ظهور تلویزیون و گسترش تبلیغات تلویزیونی و استقبال افکار عغمومی از آن و قابل دسترس بودن و سرعتع انتقال پیام در در آن باعث شده است که استفاده از تصویر سازی از عناصر سازنده و ریشه ای بسیاری از تصاویر تلویزیونی می باشد .

البته ، امروزه تصویرگران از کلیه ابزارها و امکانات بیانی برای به تصویر کشیدن موضوعاتی خاص استفاده می نمایند . حتی سایر فنون ،ابزارها و هنرهای دیگر از قبیل عکاسی ،مجسمه سازی،نقاشی،خوشنویسی،حکاکی، سینما و تلویزیون.

در سال های اخیر انواع کامپیوتر و نرم افزارهای  گرافیکی در اختیار تصویر گر می باشند تا او او متناسب با سفارش و محتوای موضوعات مختلف از آنها سود جوید.

به عبارتی امروزه کامپیوتر و نرم افزارهای آن همانند لوازم طراحی و نقاشی از قبیل قلم مو،ایربراش، راپیدو گراف و شابلون و…در اختیار هنرمند تصویرساز می باشد.

تصویر سازی
تصویر سازی

تصویر سازی

هنرهای مختلف علی رغم این که هر کدام ازوسایل و شیوه های  اجرایی خاصی استفاده می کنند ولی نکته مشترک در بین آنها بیان تصویری می باشد.

تفاوت های اجرایی فقط گاهی اوقات مرزهای ظریفی را در بیان موضوعات مختلف ایجاد می کنند. ولی این جزییات اجرایی و بیانی همانند زبان های مختلف در بین جوامع مختلف می باشند و در اصل از حیث محتوا و درک مخاطبان و انتقال ایده ها باهم یکسان می باشد.

مگر برخی از ویژگی های خاص فرهنگی که در بین جوامع مختلف برداشت های مختلفی دارند متمایز از این طرز فکر می باشد.

درک تصویری «انگور»در بین جوامع مختلف یکی است ولی بیان آن در قالب الفاظ متفاوت است. این خصیصه یکی از مباحث مهمی است که نقش تصویری را در بین جوامع بسیار مهم و اساسی نموده است.

استفاده از همه امکانات در هنر تصویرگری،موجب تعدد و گوناگونی تخصص ها و روش ها در این هنر شده است که با گسترش فن آوری بشری روز به روز به این انشعابات افزوده می شود و منجر به پیدایش دیدگاه ها و شگردهای بدیع و نوظهور گردیده است.

تصویر سازی صورت های مختلفی دارد که برخی از هنرمندان به تصویر سازی کتب با موضوعات مختلف مشغول می باشند.

این موضوعات می تواند شامل متون داستانی،تصویر سازی خبری مطبوعاتی،تصویرسازی فرهنگ عامیانه(فولکلوریک)، تصویر سازی آموزشی،تصویر سازی فنی (رسامی دقیق) و تصویر سازی کاربردی که بیشتر با جوامع انسانی سروکار دارند و غیره را شامل می شود.

البته در ظاهر تصویر سازی برای متن از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در تصویر سازی سنتی ما نیز حاشیه سازی یعنی تذهیب و تشعیر سازی که در خدمت متن بودند جایگاه والا و ارجمندی دارد که در طی سالیان متمادی هنرمندان ایرانی با بهره گیری از فنون مختلف تصویر سازی آثاری نفیس از خود به جای  گذارده اند.تصویر سازی متون مختلف با موضوعات مختلف متفاوت می باشد.

به عنوان مثال تصویر سازی  برای یک کتاب پزشکی با تصویر گری  یک کتاب فنی یا تاریخی یا یک اثر عرفانی – ادبی بسیار متفاوت می باشد.

البته ممکن است برای موضوعات مختلف از یک تکنیک خاص استفاده شود که این امر دلیل به شباهت آن موضوعات با هم نمی باشد چرا که در این تصویر سازی ها ممکن است ابزاری واحد برای خلق اثر استفاده شود

ولی نحوه اندیشه و تفکر هنرمند و همچنین نوع ترکیب بندی آن ها قطعا با یکدیگر متفاوت می باشد. این امر در مورد نویسندگی مطالب متفاوتی اعم از مطالب خبری،علمی،ادبی و…نیز صادق است.

آموزش نقاشی آبرنگ

خرید اینترنتی نقاشی آبرنگ
خرید اینترنتی نقاشی آبرنگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمعن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد