هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

شکل قلمو1

برحسب طول و شکل موها به چند گروه تقسیم می شوند:

قلموی گرد Round brush

موی آنها مانند شعله شمع یا دانه بلوط است و از پاشنه قلمو تدریجا باریک شده به یک نقطه(نوک قلمو) ختم می شوند.

برای نقاشی آبرنگی یا رنگ های تمپرا،گواش،نقاشی دیواری(فرسک)،رنگ امیزی کاشی و نقاشی روی سرامیک و سفال مورد استفاده قرار می گیرند.هرچه قطر موهای انها بزرگتر،برای نقاشی سطوح بزرگ و هرچه کوچکتر و کوتاهتر،برای نقاشی های کوچک و ظریف مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع گرد و بلند این قلموها برای ایجاد خطوط شلاقی بلند و دوار کاربرد ویژه ای دارند.

قلمو گرد

قلموی سر هلالی یا زبان گربه ایFibert :

تخت ساخته می شوند،نوگ آنها هلالی،برای قلم گیری کناره ها و اجاد خطوط باریک در رنگ و روغن مورد استفاده قرار می گیرند.قلموهای هلالی یا زبان گربه ای در اصل سه قلمو در یک قمو هستند.نوک آن برای خطوط ظریف،کناره های آن جهت خطوط میانه یا متوسط،و از پهنای ان برای رنگ کردن سطوح متوسط کوچک و یا خطوط پهن استفاده می شود.

گرچه انواعی از این قلموها را می توان در بازار یافت ولی،با استفاده مداوم از قلموی رنگ روغن یا قلموی تخت،موهای آنها به شکل قلموای سر هلالی در می آیند.

بسیاری از افراد کم تجربه قلموهای کارکرده را کنار می گذارند یا از آنها استفاده نمی کنند در حالی که،نقاشان حرفه ای لایه های زیر رنگ را با قلموهای نو و کار نکرده می گذارند تا هم قلموها شکل بگیرند و هم لایه رویی را با قلمو های کارکرده اجرا کنند.

قلموی زبان گربه ای

قلمو تخت Flat brush:

بسیاری از قلموهای ساخته شده تا سده نوزدهم دارای موهایی گرد(قلموی بلوطی)بوده اند که با پیدایش غلاف های فلزی(پاشنه فلز)،امکان ساخت قلموهای تخت و چند وجهی یا انواع دیگر فراهم می گردد.

قلموهایی که مقطع یا نوک آنها چهارگوش هستند تحت عنوان قلموی تخت شناخته می شوند.طبیعتن غلاف این قلموها از فلزات ساخته شده اند.

قلموهای تختی که نوک کوتاهی دارند قلموهای تخت کوتاه یا چابک Bright نام گرفته اند و برای ضربه های کوتاه در نقاشی رنگ روغنی مناسب هستند و قلموهایی که دارای موهای بلند و نرم می باشند one-strock brush قلموی یک ضربه ای نامیده می شوند که از انها برای رنگ آمیزی سطوح و کشیدن خطوط بلند استفاده می گردد.

قلموی تخت

قلموی بادبزن Fan blender:

موهای این قلمو شبیه بادبزن می باشد که برای آمیختن رنگ های مجاور همدیگر،صاف کردن لبه های رنگ،محو کردن ضربه ها (تاش قلم) و صاف و یکدست کردن یک سطح به کار می ود.

قلمو بادبزنی

 

 

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ