کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

عملكرد طراحي در تماس بصري

عملكرد طراحي در تماس بصري:

هرگونه تماس و ارتباط چشمي كه منجر به جذب و ادراك ميزان معيني از اخبار شود و اين كار به وسيله مجموعه­ هايی از عناصر و ابزارهاي مادي انجام گرفته باشد عنوان ارتباط بصري يا تصويري مي­ باشد.

تركيبي از عناصر بصري با اصول و قواعد اجراي بصري مجموعاً نام(شيوه)طراحي ذهني را بر خود مي­ گيرند. اين شيون نيز ساخته شده ازتعدادي تكنيك­هاي عملكردي است كه هر كدام از طريق ادغام عوامل، تعابير و عناصر بصري (وجهه مادي) با مفاهيم (وجهه معنوي) و با احراز بستر يا كانال ارتباطي منحصر به فرد خود موفق به اين كار مي­شود.

در واقع هنرهاي بصري كه در اين حيطه تعريف مي­شوند به عنوان شاخه­ هايي منشعب از تنه  شيوۀ كار و ريشه اصول كار هستند و طبيعتاً هر كدام از اين شاخه­ ها نيز به نوبه خود مشتمل بر ساقه­ ها و سر شاخه ­هاي نازكتر خواهند بود كه آن وقت گل وميوه و دانه در اين سرشاخه­ ها رشد مي­ يابند. همين برگها و گل و ميوه ­ها به پيام رسانهاي تركيب درخت تعبير مي­ شوند. به عبارت مشخص كمپوزيسيون درخت شامل درصد تعريف شده­اي از عناصر و مواد قابل رويت (به نام ميوه و سرشاخه و شاخه و برگ و دانه و…) بوده كه همچون عناصر و تعابير داخل يك كمپوزيسيون طراحي يعني فرم و سطح و خط و رنگ و… عمل مي­ نمايند. وقتي كه مشخص شد كمپوزيسيوني به نام درخت با كمك ابزارهاي بصري داخل خود (ميوه،برگ و…) به مانند تركيب يك تصوير عملكردي ارتباط دارد، سپس مي­توان تعداد كمپوزيسيون­هاي درختي را نيز همچون كمپوزيسيون­هاي هنري (به ويژه طراحي) متنوع و متعدد دانست. يعني همان طور كه طرح مدادي يا ماژيكي وجود دارد همان طور هم درخت غان و صنوبر هست و همان گونه كه طرح سمبليك يك آرم يا تابلوي عظيم يك فرسك ديواري وجود دارد به همان گونه نيز درختچه تاك و انار در جوار سرو و كاج و افرا قابل تصور خواهد بود.

طراحی از طریق تماس چشمی
طراحی از طریق تماس چشمی

به هر طريق از حيث نوع و ميزان عملكردي كه روشهاي متنوع طراحي ذهني برعهده گرفته­اند رشته­ هاي كاملاً مشخص، قائم به ذات و علي القاعده مرتبط با يكديگر نيز وجود دارند كه عمده ­ترين اين تكنيك­هاي تماس گيرنده بصري در طراحي ذهني شامل موارد زير مي­شود:

1.طراحي:

الف)طراحي كاليگرافيك يا طراحي حروف و الفبا

ب)طراحي سمبليك يا كنستركسيون يا طراحي نشانه­اي و تمثيلي

پ)طراحي هنري

ت)طراحي صنعتي

ث)طراحي سنتي يا دكوراتيو

ج)طراحي گرافيك

چ)طراحي كاريكاتور

ح)طراحي حكاكي

خ)طراحي چاپي و با سم ه­اي، ليتوگرافيك

2.نقاشي

3.گرافيك وكلاژ تصويري

4. عكاسي

5.فيلم برداري و سينما

6. تلويزيون

7.حجم سازي (مجسمه، تنديس، نقش برجسته)

8.معماري و بنا

9. تئاتر (نمايش مدرن و سنتي مثل نمايش روحوضي، سياه­بازي، مبارك، تعزيه)

10.ارتباط الكترونيكي (كامپيوتر)

طراحی با مداد
طراحی با مداد

هركدام از اين تكنيك­ها يا روش­هاي ارتباط بصري ده­ گانه به دليل جوهره و ماهيت ساختماني خود بسترهايي هستند كه قابليت مهيا ساختن زمينه فعاليت طراحي ذهني و تماس تصويري را دارا مي­ باشند. و عناوين هنرهاي تجسمي يا هنرهاي بصري يا تصويري اسماء كلي شيوه­هاي ارتباطي هنري است كه اساس عملكرد آن برپایه كار سيستم پيچيده بينايي (باصره) استوار مي­گردد..

DVD آموزش طراحی

خرید آموزش دف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمعن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد