هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

قلموهای نرم

قلموهای نرم دارای موهایی نرم و منعطف هستند که علاوه بر حفظ شکل کلی،قابلیت نگهداری رنگ رقیق را در خود دارندطبیعتن به همین دلیل و به دلیل قابلیت انعطاف(الاستیکی)آنها،برای نقاشی با رنگ های رقیق یا روحی(آبرنگ،گواش تمپرا،رنگ های اکولینی) مورد استفاده قرار می گیرند.البته از این قلموها برای نقاشی با رنگ های معدنی مانند،سفالگری،نقاشی سرامیک،فرسک،رنگ های پلاستیکی،صنعتی و غیره استفاده می شود.

علاوه بر این برای انجام کارهای دقیق و ظریف کاری در نقاشی با رنگ های جرمی مانند:رنگ روغن و آکریلیک نیز از این قلموها استفاده می گردد ولی عمده کاربرد آنها در رنگ هایی است که حلال آنها آب می باشد(رنگ های روحی)

عمومن جنس قلموهای نرم از موهای سمور،سنجاب،ورزا،بزکوهی،گوساله(موی گوش یا پشت گوساله)،موی گوزن که در بیشتر نقاشی سومی (نقاشی ژاپنی که درآیین ذن انجام میگیرد)،موی یال اسب،موی گربه(پشت گردن تا ستون فقرات)،موس سنجاب،الیاف مصنوعی و … است.

نمونه نقاشی با قلمو نرم

نمونه نقاشی با قلمو نرم

موی قلموهای نرم:

موی سمور:لطیف ترین و نرم ترین موی مورد استفاده در ساخت انواع قلموی آبرنگ است.دوام آن خیلی زیاد نیست ولی مرغوبیت بالای آن این نقیضه را برطرف میسازد میزان جذب آب و رنگ در موی سمور بیشتر از انواع مشابه است،نوک ان در عین نرمی تغییر شکل نمی دهد.قلموهای سمور با توجه به رنگ پوست سمور به رنگ های ابلق قهوه ای،طلای کدر و قهوه ای زرد هستند.

موی مانگوست(نوعی سمور):موی آنها کمی زبرتر از موی سمور و دیگر قلموهای آبرنگ است،انعطاف پذیری کمتری دارد،ولی،یکی از قلموهای مناسب رای نقاشی آبرنگ و دیگر رنگ هایی است که با آب ترکیب می شوند.

موی سنجاب:گرچه قابلیت انعطاف پذیری این قلموها همتراز با قلموی سمور نیست اما،به دلیل نرمی و لطافت فوق العاده اش در نقاشی هیا آبرنگی،انجام کارهای ظریف و ظرافت کاری،ایجاد خطوط لغزنده و دایره وار کاربرد خوبی دارد.

موی گاور(ورزا):موی گاو اهلی نرم تر از موی گاو وحشی یا گاومیش است ولی از انها به دلیل ارتجاعی بودن و استحکام بالا برای ساختن قلمو استفاده می شود بیشترین کاربرد این قلموها در کاشی و سرامیک،نقاشی و خوشنویسی روی دیوار و فضاسازی داخلی است.

موی بز کوهی و بز اهلی: از موی قسمت های نرم بز کوهی و اهلی قلمویی ساخته می شود که مورد استفاده هنرمندان سفالگر و کاشی کاران می باشد از این قلمو برای نقاشی با مواد معدنی استفاده می شود آنها رادر نقاشی دیوار یا فرسک می توان مورد استفاده قرار داد.

موی گوساله:از موی گوش و پشت گوساله نوعی قلموی نرم ساخته می شود که در نقاشی آبرنگ،تمپرا،اکولین و نقاشی دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

موی گوزن: برای ساخت قلموهای نقاشی و خوشنوسی چینی و ژاپنی(سومی) از آنها استفاده می شود این قلموها قابلیت ارتجاعی بالایی دارند و توسط هنرمندان چین یو ژاپنی به صورت عمودی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا دسته انها از نی های خودرو ساخته می شود.

موی یال اسب:بای ساخت قلموهای نرم استفاده می شود موی یال اسب نرم تر از موی دم آن است و در نقاشی های آبرنگی و نقاشی هایی که حلال آنها آب است کاربرد دارد.

موی گربه: از موی پشت گردن گربه برای ساخت قلموهای ظریف و نرم استفاده می شود موهای گربه قابلیت الاستیکی خوبی داشته در نقاشی ایراین(نگارگری،تشعیر،مینیاتور) کاربرد ویژه ای دارند.از این قلمو برای نقاشی آبرنگی ،نقاشی زیر رنگ میناکاری،ظریف کاری در نقاشی با تمپرا،و اکولین بازدهی خوبی دارند.از چیدن موهای پشت گردن تا قبل از ستون فقرات گربه بالغ نر تهیه می شود و بهترین فصل چیدن این موها همزمان با فصل جفت گیری گربه ها است زیرا به دلیل ترشح هورمون های خاص در پوست و زیر پوست گربه،موها لطافت و نرمی خاصی دارند

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ