هنر آباد , آموزش نقاشی , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

لوازم فرعی نقاشی

یکی از لوازم فرعی نقاشی تخته رنگ است

تخته رنگ،صحفه ای است که بر روی آن رنگ ها را به هم می آمیزند.تخته رنگ از سده پانزدهم تاکنون مورد استفاده نقاشان بود،ولی در خلال این چند قرن،شکل اش تغییر کرده است.در اصل،تخته ای کوچک و مربع شکل بود و یا شبیه پارویی بود که دسته اش کوتاه شده باشد.شستی بزرگ بیضی شکل و سوراخ دار در سده نوزدهم پدید آمد.

وقتی که شستی بزرگ ازز جنس چوب ماهون متداول شد اغلب نقاشان روی بوم با زمینه قرمز قهوه ای کار می کردند.بنابراین،جلوه رنگها روی شستی و زمینه  یکسان بود و مشکلی در رنگ آمیزی ایجاد نمی شد.

ولی نقاشی روی بوم سفید – که امروزه متداول تر است – کاربرد شستی سفید را ایجاد می کند.امروزه،انواع شستی سفید را از جنس تخته مصنوعی ، فرمیکا و یا پلاستیک می سازند.شستی کاغذی یکبار مصرف نیز در بسته چند تایی یافت می شود.

بعضی از نقاشان رنگ ها را روی سطح شیشه بی رنگ مخلوط می کنند و زیر شیشه  یک  ورق  کاغذ  سفید  قرار  می دهند . ظروف پلاستیکی چند بخشی و یا شبیه جا تخم مرغی ، پیاله و نعلبکی چینی یا پلاستیکی برای کار با رنگ آکرلیک ، آبرنگ ، گوآش و تمپرا منا سب اند.

پیالهُ گیره دار

این ظرف گِرد کوچک معمولاً با گیره ای به لب شستی وصل می کنند و روغن،حلال،رقیق کننده و یا مواد دیگر نقاشی در آن می ریزند.پیاله های گیره دار را از ورق نیکل ، برنج و یا پلاستیک می سازند و برخی از آنها  در پوش دارند تا ماده حلال زود تبخیر نشود. پیاله های دو قلو(یکی برای روغن و دیگری برای تربانتین) کارایی بیشتری دارند.

کاردکِ تخته رنگ

کاردک تخته رنگ از یک تیغه فولادی  قابل انعطاف و یک دسته چوبی تشکیل می شود. تیغه  ممکن  است راست یا خم دار باشد . این ابزار به ویژه برای بر داشتن و آمیختن رنگماده روی تخته رنگ و یا تمیز کردن شستی به کار می رود ، ولی در کار های دیگری مانند مخلوط کردن رنگماده روی لوح رنگساب نیز استفاده می شود.

کاردک نقاشی

این ابزاری برای رنگذاری روی بوم است و با کاردک تخته رنگ فرق دارد. کاردک نقاشی میله بلند خمیده ای دارد که به دسته چوبی ختم می شود(میله را به این دلیل خمیده می سازند که تیغه پایین تر از تخته چوبی قرار گیرد و دست در هنگام کار از سطح  نقاشی دور بماند.)تیغه کاردک های نقاشی ار در شکل ها و اندازه های مختلف می سازند و با آن ها می توان جلوه های بافتی گوناگون ایجاد  کرد.

در شکل زیر انواع شاسی و پیاله رنگ را می بینید:

1- شستی پلاستیکی سفید

2- شستی چوبی

3- شستی کاغذی یکبار مصرف

4- پیاله گیره دار دوقلو

5- پیاله درپوش دار

6- نعلبکی چند بخشی

7- ظرف در دار

8- سینی چند بخشی

انواع شاسی و پیاله رنگ

انواع شاسی و پیاله رنگ

دستمال پارچه ای و کاغذی

در دسترس داشتن چند تکه پارچه پنبه ای تمیز و یا دستمال های کاغذی  برای نقاشی ضروری است. قبل از فرو بردن قلم مو در ظرف مربوط  به  مایع حلال باید رنگ اضافی آن را با پارچه یا کاغذ پاک کرد. پارچه برای زدودن رنگ از سطح بوم و با ایجاد جلوه های بافت نیز به کار می آید.دستمال کاغذی بیشتر در کار با آبرنگ و گوآش مورد استفاده قرار می گیرد.

چوبدست نقاشی

چوبدست نقاشی متشکل است از یک نی خیز ران سبک به طول تقریباً 125 سانتی متر که در انتهای آن بالشتکی کروی با روکش چرم قرار دارد .  بعضی از نقاشان آن را برای اتکای مچ و ساعد به هنگام ریزه کاری به کار می رود.همچنین، وسیله ای است مفید برای دور نگهداشتن دست از مناطقی  از نقاشی که رنگ آن هنوز خشک نشده .

چوبدست نقاشی

چوبدست نقاشی

چوبدست نقاشی و انواع کاردک ها :

 1. 1- کاردک (نقاشی) لوزی شکل بزرگ
 2. 2- کارک (نقاشی) لوزی شکل کوچک
 3. 3- کاردک (نقاشی ) ماله مانند
 4. 4- کاردک ( نقاشی ) بیضی شکل
 5. 5- کاردک ( نقاشی ) پارو مانند
 6. 6- دستمال کاغذی
 7. 7- تکه پارچه پنبه ای
 8. 8- کاردک ( تخته رنگ) راست
 9. 9- کاردک ( تخته رنگ) خم دار
 10. 10- چوبدستی نقاشی
چوبدست نقاشی و انواع کاردک ها

چوبدست نقاشی و انواع کاردک ها

 

پاستل1

آموزش نقاشی با پاستل

مقدمه و معرفی ابزارها

اجرای طبیعت بی جان با تکنیک پاستل در چند مرحله

طراحی از طبیعت با پاستل با استفاده از فضای ضد نور در چند مرحله

توسط استاد برجسته

عباس بهنیا

در صورت تمایل به خرید آموزش نقاشی با پاستل اینجا کلیک کنید.

13347583581

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

 • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
 • خط تحریری - اموزش خط تحریری
 • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
 • آموزش نقاشی با آبرنگ