کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

مفهوم و معنویت در خوشنویسی ایران

مفهوم و معنویت در خوشنویسی ایران

هنرمندان و خوشنویسان در ایران و کشورهای اسلامی درجه و مقام بالای قلم را که خداوند در قرآن به ان اشاره کرده است درک کرده اند و به خوبی از ان پاسبانی کرده اند گواه این موضوع احترام و پیشرفتی می باشد که در هنر خوشنویسی و زیبا نویسی در طول تاریخ اتفاق افتاده، و علاوه بر گسترش آن به زیبا تر شدن و زیبا نویسی آن نیز تلاش شده است.

این پاس داشت معنوی بسیار زیبا نشان از درک والای ارزش قلم می باشد.

IMG22300199

چندی پیش چهارمین “جشنواره خوشنویسی موسسه فرهنگی اکو” در شهر استانبول ترکیه برگزار شد .

در این جشنواره ۱۰۰ اثر برگزیده خوشنویسی از استادان ایران ، ترکیه ، افغانستان و پاکستان به نمایش درآمد که شامل خطوط نستعلیق ، ثلث ، دیوانی و انواع دیگری از خوشنویسی بود که در این کشورها رواج دارد .

یکی از نکات مثبت برپایی این نمایشگاه ، استفاده از ظرفیت بالای سازمان منطقه ای اکو و گسترش همکاری های مشترک فرهنگی و هنری در بین اعضای این سازمان بود .همچنین استقبال مردمی از این نمایشگاه نشان داد که ملتهاعلی رغم تفاوتهای موجود ، می توانند با زبانفرهنگ و هنر روابط عمیقی با یکدیگر برقرار کنند .

درکنار برگزاری این نمایشگاه ، طی مراسمی اولین نشان درجه یک هنری موسسه فرهنگی اکو به دوتن از استادان برجسته خوشنویسی ایران و ترکیه اهدا شد .

این دوهنرمند ، ” غلامحسین امیرخانی ” یکی از برجسته ترین خوشنویسان ایران و “‌حسن چلبی ” یکی از خطاطان معروف کشور ترکیه بودند که با اهدای این نشان به آنان ،‌ از زحماتشان قدردانی شد .

این نشان که برای نخستین بار در جشنواره خوشنویسی استانبول رونمایی شد ؛ توسط یک استاد ایرانی طراحی شده است و روکشی از طلا دارد .

استاد امیرخانی پس از دریافت این نشان هنری گفت : “‌من امیدوارم که هنر بتواند جایگاه رفیع تری در دنیای امروز به دست بیاورد ، ‌ چون معتقدم ماموریت تاریخی هنر، نزدیک کردن انسانها به یکدیگر و عمیق تر کردن عواطف آنهاست .
غلامحسین امیرخانی در سال ۱۳۱۸ ه .

ش (‌ ۱۹۳۹ ) در طالقان در نزدیکی تهران به دنیا آمد و پس از پایان دوره ابتدایی ، به آموختن هنر خوشنویسی پرداخت .

وی بیش از پنجاه سال است که به تدریس ومدیریت بخشهای گوناگون در عرصه هنر و خوشنویسی مشغول است و شاگردان بسیاری را تربیت کرده و آثارمتعددی را به رشته تحریر درآورده است .

آثار وی در دهها نمایشگاه در داخل و خارج ایران به نمایش درآمده و افتخارات زیادی کسب کرده است که آخرین آنها ، دریافت نشان درجه یک هنری از طرف موسسه فرهنگی اکو بود .
به بهانه برگزاری نمایشگاه خوشنویسی موسسه فرهنگی اکو و کسب این افتخار توسط یک هنرمند ایرانی ، همچنین به جهت آشنا شدن بیشتر شما با هنر خوشنویسی ایران ؛ در ادامه برنامه امروز با هم مروری خواهیم داشت بر تاریخچه هنر خوشنویسی درایران .

خوشنویسی ایران ، بخشی از خوشنویسی اسلامی است که در ایران و سرزمینهای مجاور آن رواج دارد. رواج این گونه خوشنویسی اساسا” ‌یا به علت هم جواری با ایران و یا به دلیل قلمرو گسترده ایران در گذشته بوده که بخشهای بزرگی ازآسیا را دربر می گرفته است .

در هنر خوشنویسی مهمترین کار ، تبدیل نگارش معمولی کلمات با شیوه های هنرمندانه به نگارشی زیبا ودر عین حال پیچیده است که سبکهای گوناگونی دارد .

شیوه ها و قلمهای متعددی در بین کشورهای مسلمان و کشورهای آسیایی رواج دارد که موجب شده است هنرخوشنویسی به یکی از هنرهای مهم در این حوزه جغرافیایی تبدیل شود .

خوشنویسی به شکل کنونی پس از ورود اسلام به ایران شکل گرفت که تا قرنها برای نگارش قرآن و کتب دینی و دیوانهای شعرا و یا کتب علمی و مانند اینها استفاده می شد.

بعدها برای تزئین صفحات خوشنویسی شده کتابها ، از خطوط تذهیب و برخی نقاشیها نیز در کتابها استفاده شد . بیشترین روشهای خوشنویسی ایرانیان را می توان در آثار و اسنادی که به صورت کتاب یا مکاتبات اداری به جا مانده است ، جستجو کرد . اما اوج هنرنمایی هنرمندان ایرانی ، در نگارش قرآن و احادیث بزرگان دین و نوشتن قطعات ظریف هنری و ابیاتی از شاعران است.

همچنین کتیبه نویسی بر سردر مساجد و مدارس مذهبی و تزئین دیوارها و گنبد و محراب مساجد از جمله مهمترین کاربردهای خوشنویسی در طول تاریخ ایران است .

ازجمله خطوط ایرانی می توان به خط ” تعلیق ” اشاره کرد که خط ” ترسل ” ( خط نگارش نامه های اداری و فرمانهای حکومتی ) نیز نامیده می شده است .

این خط دارای دایره های فراوان بوده و حروف تا حد امکان به شکل مدور در می آمده است . ترکیبهای متنوع و چشم نوازی که توسط این گونه خط ایجاد می شده ، باعث روی آوردن افراد تحصیلکرده و هنرمندان به آن می شده است .

البته در برخی از نمونه های خط تعلیق به دلیل استفاده زیاد از فنون طراحی ، تنها عده اندکی قادر به خواندن آن بودند وکاربرد همگانی چندانی نداشت .
اما خط ” نستعلیق ” ‌که پس از خط تعلیق شکل گرفت ، افتخار هنر ایران به شمار می رود و به دلیل زیبایی آن به ” عروس خطوط اسلامی ” معروف است.
خط نستعلیق که در بین خطوط ایرانی و عربی یگانه است ، دارای حرکتهای مستقیم و مدور و نظم و هارمونی متناسب بین این خطوط است .

این روش نگارش و خوشنویسی از ترکیب خطوط پیش از خود به وجود آمده و ویژگیهای ممتاز گذشته را یکجا در خود دارد . خط نستعلیق همچنین قابلیت زیادی برای نوآوری در طول زمان داشته و به مرور کاملتر و زیباتر شده است .
خط نستعلیق در قرن نهم هجری قمری به وجود آمد و در طول قرنها توسط استادانی چون میر علی تبریزی ، سلطان علی مشهدی ، میر عماد ، علیرضا عباسی ، محمدرضا کلهر و سید حسین میرخانی به تکامل دست یافته است .

علاوه بر اینها ، خوشنویسانی در کشورهای آسیای مرکزی ، افغانستان و هندوستان نیز به رشد و پیشرفت این خط کمک فراوان کرده اند و همین موضوع ، موجب ماندگاری و محبوبیت آن تاکنون بوده است .
البته توجه به خط نستعلیق باعث نشد تا خوشنویسان ایرانی از دیگر خطهای اسلامی چون شکسته نستعلیق ، ثلث و نسخ غافل شوند .

1260026597_zohre-abbasi-12

اعتقاد بسیاری از خطاطان وخوشنویسان ایرانی بر این است که زیبایی و یا زشتی و خوبی و بدی معانی به الفاظ و کلمات سرایت می کند و نگارش آنها می تواند بر روی نویسنده نیز تاثیر بگذارد .

لذا از دیرباز در میان این هنرمندان ، نگارش و کتابت مفاهیم عالی و متون معنوی در درجه نخست استقبال و توجه بوده و نگارش و خطاطی برای این افراد ، گذرگاهی برای ورود به عالم معنویت بوده است .

نگارش کتب و کتیبه هایی با مضامین فلسفی ، علوم ، ادبیات ، عرفان و اخلاق ، ادیان و اصول عقاید ، در رده های نخست انتخاب خوشنویسان ایرانی بوده است . اما مهمتر و بالاتر از همه این موارد ، نگارش قرآن کریم و آیات و معانی بلند نهفته در آن است .

خداوند در قرآن کریم ، به قلم وآنچه که با آن می نویسند سوگند یاد کرده و شان بالایی برای نوشته ها قائل شده است . از این جهت می توانیم بگوییم هنرمندان خوشنویس نیز در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی ، شانی را که خداوند در قرآن برای قلم قائل شده است ، درک کرده و سعی نموده اند که قلم خود را در مسیر نگارش این کلمات نورانی و مقدس به کار ببرند .

نمونه های به جا مانده از این هنر بهترین گواه از اعتقاد معنوی و مذهبی خوشنویسان در طول تاریخ این هنر در جهان اسلام است .

” تیتوس بورکهارت ” (Titus Burckhardt ) فیلسوف وهنرشناس اروپایی درمورد خوشنویسی اسلامی به این نتیجه رسیده است که :” شریف ترین هنر بصری در جهان اسلام، خوشنویسی است و هیچ هنری در پرورش ذوق هنری مسلمانان به اندازه خوشنویسی موثرنبوده است .

” بر اساس تجربه تاریخی و تحقیقات کارشناسان ، خوشنویسی این امتیاز را دارد که کلام الهی را در قالب فرمهای بصری زیبا ارائه کند . لذا خوشنویسی درمیان مسلمانان با خوشنویسی در فرهنگهای دیگر تفاوت ماهوی دارد

خوشنویس مسلمان تنها درگیر یک مهارت فنی و تزئینی نیست ، بلکه عمل او، یک کار اعتقادی است و جنبه عبادی دارد .

به بیان دیگر، خط در بین هنرمندان خوشنویس ، به عنوان هنری برتر، مفاهیم والا را با صورتی زیبا عرضه می کند و بیننده را به دنیای معنویت ارتباط و پیوند می دهد.

این نوشته را با گفته ای از حضرت علی ( ع ) به پایان می رسانیم . ایشان که خود کاتب وحی و کلام خداوند بوده، در مورد هنر خوشنویسی فرموده است : ” کلام نیکو دلهای مردم را صید می کند و خط نیکو ، تفرج و روشنی به چشم می رساند . “

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر

دوستان عزیز و همراهان گرامی سایت خوش خطی دات آی آر، جهت ادامه آموزش تا سطوح پیشرفته از طریق آموزش های مجازی به کانال تلگرام ما مراجعه کرده و در کلاس های مجازی خوش خطی ثبت نام کنید.

khoshkhati-telegram

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%ae%d8%b7-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d8%b7%db%8c

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمعن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد