هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

پاستل گچی

پاستل گچی (soft pastel) ، خمیری است که از رنگیزه  خوب ساییده شده  و محلول  رقیق کتیرا –  یا متیل سلولز – که به شکل قلمه (stick) در آمده {واژه پاستل از pastello  ایتالیایی به معنای  خمیر گرفته شده است .} ذرات رنگیزه در پاستل گچی به سستی پیوند می یابند و خوب به زمینه نمی چسبند. اگر چه در سده های پانزدهم و شانزدهم از  رنگیزه سست پیوند برای طراحی رنگی  استفاده می شد ، هنر نقاشیِ پاستلی از سده هجدهم به بعد رواج یافت .

رزالبا کاری یرا (r . carriera) تکچهره ها و طرح های جالب  با پاستل پدید آورد . مُریس کانتَن دُلاتور (M.quentin de latour) و ژان با تیست شاردّن (j. batiste chardin) از امکانات این رسانه به خوبی بهره بردند . اِدگار دّگُا (e . degas) ، نمدار ترین نقاشی که با پاستلرکار می کرد ، تلفیق پاستل با مواد دیگر را نیز آزمود .

پاستل های رایج

پاستل های گچی موجود در بازار معمولا حاوی مقداری ماده محافظت کننده  و گاه  دارای  ماده ضد قاچ اند . در رنگسایه های مختلف  از هر رنگ به مقدار لازم  گِل سفید به کار می رود (پاستل های روشن مقدار زیادی  گِل سفید و فقط اندکی رنگیزه  دارند .)تولید کننده کان مواد هنری ، انواع پاستل گچی سفت ، نیمه سفت ، و نرم در شکل های مختلف را به بازار عرضه  می کنند. مداد پاستل با غلاف پاستل نیز ساخته می شود که مغز آن اندکی سخت تر از قلمه پاستل است .

پاستل

تثبیت کننده های پاستل

ذرات رنگیزه پاستل گچی مانند غبار بر روی زمینه می نشینند و بسا با فوت کردن ملایم پراکنده شوند . بنا براین ، طرح یا نقاشی پاستلی  پس از اتمام کار باید به طریقی حفظ کرد . بدین منظور غالبا ماده  تثبیت کننده  (fixative) به کار می برند .

اخیرا از رزین پی وی ای (pva) به صورت محلول در الکل تقلیبی  استفاده می شود که مانند تثبیت کننده های قدیم  (شلاک در الکل) موثر است . از محلول های کازئین / آمونیاک / الکل نیز برای تثبیت  پاستل می توان استفاده  کرد . یاد آور می شویم که  تثبیت کننده ها نمودِ نقاشی پاستل کم یا بیش تغییر می دهند (برای مثال ، پی وی ای رنگ ها را کمی تیره می کند .)

در بعضی رنگیزه های پاستل احتمال تغییر رنگ بیشتر است . اگر نقاش یا طراحی  پاستلی در قاب شیشه ای جای داده شود ، دیگر تثبیت کردن آن ضرورتی ندارد . سطح شیشه را باید قبل از قاب کردن نقاشی با پارچه ی نمدار پاک کرد . پارچه اگر خشک باشد ، بر اثر مالش ، بار الکتریکی روی شیشه ایجاد می کند و در نتیجه ، ذرات  رنگیزه به سطح شیشه می چسبند.

پاستل1

در صورت تمایل به خرید آموزش نقاشی با پاستل اینجا کلیک کنید.

13347583581

 

ارسال دیدگاه


فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ