هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

پاستل گچی

پاستل گچی (soft pastel) ، خمیری است که از رنگیزه  خوب ساییده شده  و محلول  رقیق کتیرا –  یا متیل سلولز – که به شکل قلمه (stick) در آمده {واژه پاستل از pastello  ایتالیایی به معنای  خمیر گرفته شده است .} ذرات رنگیزه در پاستل گچی به سستی پیوند می یابند و خوب به زمینه نمی چسبند. اگر چه در سده های پانزدهم و شانزدهم از  رنگیزه سست پیوند برای طراحی رنگی  استفاده می شد ، هنر نقاشیِ پاستلی از سده هجدهم به بعد رواج یافت .

رزالبا کاری یرا (r . carriera) تکچهره ها و طرح های جالب  با پاستل پدید آورد . مُریس کانتَن دُلاتور (M.quentin de latour) و ژان با تیست شاردّن (j. batiste chardin) از امکانات این رسانه به خوبی بهره بردند . اِدگار دّگُا (e . degas) ، نمدار ترین نقاشی که با پاستلرکار می کرد ، تلفیق پاستل با مواد دیگر را نیز آزمود .

پاستل های رایج

پاستل های گچی موجود در بازار معمولا حاوی مقداری ماده محافظت کننده  و گاه  دارای  ماده ضد قاچ اند . در رنگسایه های مختلف  از هر رنگ به مقدار لازم  گِل سفید به کار می رود (پاستل های روشن مقدار زیادی  گِل سفید و فقط اندکی رنگیزه  دارند .)تولید کننده کان مواد هنری ، انواع پاستل گچی سفت ، نیمه سفت ، و نرم در شکل های مختلف را به بازار عرضه  می کنند. مداد پاستل با غلاف پاستل نیز ساخته می شود که مغز آن اندکی سخت تر از قلمه پاستل است .

پاستل

تثبیت کننده های پاستل

ذرات رنگیزه پاستل گچی مانند غبار بر روی زمینه می نشینند و بسا با فوت کردن ملایم پراکنده شوند . بنا براین ، طرح یا نقاشی پاستلی  پس از اتمام کار باید به طریقی حفظ کرد . بدین منظور غالبا ماده  تثبیت کننده  (fixative) به کار می برند .

اخیرا از رزین پی وی ای (pva) به صورت محلول در الکل تقلیبی  استفاده می شود که مانند تثبیت کننده های قدیم  (شلاک در الکل) موثر است . از محلول های کازئین / آمونیاک / الکل نیز برای تثبیت  پاستل می توان استفاده  کرد . یاد آور می شویم که  تثبیت کننده ها نمودِ نقاشی پاستل کم یا بیش تغییر می دهند (برای مثال ، پی وی ای رنگ ها را کمی تیره می کند .)

در بعضی رنگیزه های پاستل احتمال تغییر رنگ بیشتر است . اگر نقاش یا طراحی  پاستلی در قاب شیشه ای جای داده شود ، دیگر تثبیت کردن آن ضرورتی ندارد . سطح شیشه را باید قبل از قاب کردن نقاشی با پارچه ی نمدار پاک کرد . پارچه اگر خشک باشد ، بر اثر مالش ، بار الکتریکی روی شیشه ایجاد می کند و در نتیجه ، ذرات  رنگیزه به سطح شیشه می چسبند.

پاستل1

در صورت تمایل به خرید آموزش نقاشی با پاستل اینجا کلیک کنید.

13347583581

 

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ