هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

گوشه هایی از مقاله پیرامون هنر صفوى:

در اوایل قرن دهم هجرى یعنى در بحبوحهٔ ضعف بازماندگان گورکانان ایران و دوران ملوک‌الطوایفی، این سرزمین و حملات پى‌درپى عثمانیان به این آب و خاک، دودمان صفویه پا بر صحنهٔ روزگار نهاد. پادشاهان این سلسله توانستند با در آمیختن مذهب و سیاست حکومتى واحد با قدرتى عظیم در ایران بوجود آورند و دست دشمنان این سرزمین را از سرحدات آن کوتاه کنند. مذهب تشیع که از مذاهب مهم اسلامى در این سرزمین بود.

در زمان سلطنت شاه‌اسماعیل مذهب رسمى دولت صفوى اعلام شد. دورهٔ طولانى و تداوم عمر این سلسله و استحکام جنبه‌هاى مذهبى و فرهنگى آن موجب تقویت و تحکیم سنت هنرى آن گردید و محصولات هنرى کاملاً ویژگى و مشخصه‌ٔ ایرانى داشت.

در زمینهٔ دانش و ادبیات این عصر دورهٔ تنزل و انحطاط آنها به ‌شمار مى‌رود و تنها در علوم دینى و الهى کسانى چون شیخ بهایى و مجلسى ظهور کردند. دلیل این امر درگیرى‌ها و مشکلات این سلسله با اقوام دیگر و نیز تعصب شدید صفوى در تشیع مى‌باشد. اما بازار هنرها رونق داشت و نقاشان و خطاطان بزرگى ظهور کردند که در تاریخ هنرهاى زیباى این کشور قدر و منزلت فراوان داشتند. از آن جمله کمال‌الدین بهزاد که در زمان تیمورى فعالیت داشت اما در دورهٔ صفوى نیز حضور داشت؛ میرسیدعلی، سلطان محمد، میرک، علیرضا عباس را مى‌توان نام برد.

در دورهٔ صفوى ایران با سایر ممالک خاور نزدیک و اروپا در ارتباط نزدیک قرار گرفت. سبک ایرانى در شرق عنصر اساسى فرهنگ هنرى مغولان هند را تشکیل داد و آنها در تجربه این سبک از خود ایرانیان هم مشتاق‌تر بودند. در ادبیات نیز چنین گرایشى به‌وجود آمد.

سلسلهٔ صفوى با ایجاد هماهنگى بین ملت، عظمت از دست رفته ایران را بازیافت و توانست حدود و ثغور ایران را به عهد ساسانیان و شاید وسیع‌تر برساند. فرهنگ هنرى ایران در این زمان دورهٔ جدیدى را تجربه کرد که داراى شکوه و عظمت خاصی، هرچند گذرا بود و ماهیت اشرافى‌ترى نسبت به دوره‌هاى پیشین خود گذاشت.

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ