هنر آباد , آموزش نقاشی  , خط تحریری , خوشنویسی , گرافیک

خرید فروش سی دی آموزش نقاشی, خوشنویسی و خط تحریری با خودکار

فروش لوازم تخصصی خوشنویسی و نقاشی

کاغذ چیست؟

نمونه کاغذ دست ساز

یک ورق کاغذ را از ئسط پاره کنید و خوب به آن نگاه کنید در قسمت پاره شده رشته های ریز را می بینید ،این رشته ها الیاف سلولوزی یا فیبرهای تشکیل دهنده کاغذ هستند این ماده در ساختار الیاف تمتم گیاهان وجود دارد که یک کاغذ از به هم پیوستن انبوه الیاف سلولوزی تشکیل می شود.

در فرایند ساخت کاغذ ابتدا این رشته ها در آب از هم جدا و شناور می شوند.سپس روی یک صفحه طوری در کنار هم جمع می شوند و پس از خارج شدن آب، صفحه ای از الیاف در هم تنیده را به جا می گذارند که پس از خشک شدن و فشرده شدن،تبدیل به کاغذ می شود.اما این الیاف با چه چیزی به هم می چسبند؟

راستش هیچ چسبی در کار نیست آنچه باعث می شود این رشته ها در کنار هم قرار بگیرند پیوندهای بین مولکول های سلولوز ،در رشته های مجاور یکدیگر است.

انسان همیشه در پی کشف راههای جدید برای پردازش و ثبت اطلاعات جدید است همانگونه که فناوری در قرن بیستم انقلابی در دنیا به وجود آورده ، کاغذ هم بازیگر یک انقلاب فناورانه در حدود 2000 سال پیش بوده است.اما قبل از ساخت کاغذ انسان ها چه میکردند؟

در گذشته ثبت یا نوشتن اطلاعات خیلی ساده و عملی نبود انسان های اولیه دریافتند که می توانند نقش هایی را بر دیوار غارها که به نظر جای مناسبی برای ثبت افکار بود،ایجاد کنند.البته کندن این نقش ها روی دیوار کار ساده ای نبود.بعدها راههای بهتری هم برای ثبت افکار پیدا شد.سومری ها در حدود 4000سال پیش برای نوشتن مطالب مهم از لوح های گلی استفاده می کردند.مزیت این روش امکان جابجایی نوشته ها بود.البته جابجایی لوح های گلی هم کار چندان ساده ای نبود.

بعد از آن هم رن ها انسان ها دنبال کشف راه حل های بهتری بودندتا بتوانند اندیشه ها،تفکرات و تخیلات خود را ثبت کنند و تقریبا هر چیزی که می توانستند را امتحان می کردند.چوب،سنگ،سرامیک،پارچه،پوست درخت،فلزات مختلف،ابریشم،بامبو و حتی برگ درختان.

علاوه بر آزمودن مواد مختلف برای نوشتن، سطوح ویژه ای هم مخصوص نوشتن توسط انسان ساخته می شد.حدود 5000 سال پیش مصریان باستان،ورقه هایی مخصوص نوشتن از گیاه پاپیروس می ساختند.مصریان آن گیاه را در نزدیکی رود نیل پیدا کرده بودند.آنان برای این کار ساقه گیاه پاپیروس را از طول میبریدند و نوارهای ناک بدست آمده را پس از خیساندن در کنار هم قرار می دادند.به طوری که لبه این نوارها روی هم قرار بگیرد.سپس یک لایه دیگر به صورت عمود بر نوارهای لایه اول ، روی آنها اضافه می کردند و این دولایه پس از بهم فشرده شدن تبدیل به یک صفحه صاف و یکنواخت می شد.

کلامه کاغذ paper در زبان لاتین از همین کلمه پاپیروس papyrus مشتق شده است.با این وجود و با وجود این که پاپیروس از الیاف گیاهی درست شده است نمی توان پاپیروس را کاغذ به حساب آورد.چرا که در فرایند ساخت آن الیاف گیاهی جدا نشده اند.پس فراموش نکنید،پاپیروس کاغذ نیست!

آموزش کاغذ سازی

پوست حیوانات هم یکی از سطوحی بوده که در دوران باستان برای نوشتن استفاده میشده است پوست ها به اندازه کافی نرم و نازک میشدند و سطوح زیبا و نفیسی برای نوشتن به وجود می آوردند هنوز هم برای بعضی نوشته های ویژه و با ارزش از پوست حیوانات استفاده می شود.

حدود 3000 سال پیش،در کشور چین و در زمان امپراطوری هوتی از سلسله هان،آن چه برای نوشتن استفاده می شد،عمدتا چوب بامبو و درمواردی هم ابریشم بافته شده بود.از طرفی به خاطر رشد هنر خطاطی نیاز به صفحات که صاف و تهیه آنها سریع باشد شدیدا احساس می شد.

در همین زمان بود که تسای لون یکی از مقامات دربار امپراطوری اولین ورق کاغذ را ساخت.تسای لون الیاف شاه دانه،تور ماهی گیری و لباس های کهنه و پوسیده و پوست درخت ها را با آب مخلوط کرد و با یک وسیله چوبی به خوبی انها را کوفت تا مخلوط شوند و همیر درست کرد. خمیر به دست آمده را روی یک پارچه درشت بافت ریخت تا آب آن خارج شود.با این روش او ورقه ای برای نوشتن ساخت که هم به راحتی قابل تهیه بود و هم وزن ان کم بود.

تسای لون بلافاصله اختراع خود را به اطلاع امپراطور رساند و مورد تشویق قرار گرفت به این ترتیب کاغذ سازس در سال 105 میلادی در چین متولد شد و به مرور بخشی از فرهنگ چین شد و در سرتاسر این کشور رواج یافت.

چینی ها روش ساخت کاغذ را حدود 500 سال به صورت یک راز برای خود نگه داشتند اما به تدریج و در طی 500 سال آینده کشورهای همسایه چین به این راز پی بردند ابتدا در کره و بعد حوالی سل 610 این را توسط یک راهب کره ای به ژاپن و در سال 650 میلادی به تبت و سپس به هند رسید.

در سال 751 میلادی عده از چینی ها که در جنگ توسط مسلمانان اسیر شده بودند،به سمرقند برده شدند.برخی از آن اسیران به فن کاغذ سازی آگاه بودند آن ها به آموزش این فن به مسلمانان آزادی خود را خریدند و به این ترتیب فن کاغذ ساز در سمقند شناخته شد و به تدریج رونق گرفت و رشد کرد.تا جایی که این شهر مرکز تجارت کاغذ در سرزمین های اسلامی شد و کاغذ ان به خاطر نازک ،لطافت و زیبایی شهرت یافت.در متون مختلف اشاره های زیادی به کاغذ سمرقندی شده است.

ایرانیان مسلمان در ساخت کاغذ به نوآوری هایی دست زدند که از آن جمله می توان به آهار زدن،مهره زدن،ساخت کاغذ های رنگی و ابداع روش های برای کوبیدن الیاف اشاره کرد.فن کاغذسازی از سمرقند به خراسان و دمشق نیز رفت پس از آن در سال 793 میلادی کاغذ سازی به مصر نیز رسید در سال 1100 میلادی به مراکش و 50 سال بعد به آندلس و پس از آن بود ک این صنعت توسط مسلمانان از شرق بهغرب اروپا رفته و اهمیت یافت.

در سال 1268 میلادی کاغذ سازی وارد شهر فابریانو ایتالیا شد بعد از آن این صنعت به بخش های جنوبی ایتالیا و بعد به فرانسه،هلند،سوئیس،آلمان،لهستان،انگلستان و سوئد رسید.

در هلند به خاطر کمبود منابع آب جاری که معمولا از ان به عنوان نیروی محرکه برای کوبیدن الیاف استفاده می شد،دستگاهی برای کوبیدن الاف با کارایی بالا اختراع شد که امروز به نام هلندر شناخته می شود.در سال 1576 این صنعت وارد روسیه شد و درسال 1591 ه اسکاتلند رسید.در سال 1690 هم برای اولین بار کاغذ در آمریکا و پس از ان درسال 1803 در کانادا ساخته شد.

با اختراع ماشین چاپ و نیاز به به تولید کاغذ بیشتر ، ماشین های کاغذ سازی در غرب طراحی و روز به روز پیشرفته تر شدند.هم چنین به دنبال جستجو برای یک منبع جدید  و فراوان الیاف برای کاغذ سازی، استفاده از خمیر چوب طرفداران زیادی پیدا کرد و چوب یکی از منابع اصلی تامین الیاف برای کاغذ شد.

کاغذ سازی سنتی

امروزه کاغذ در انواع بسیار متنوع و با ویژگی های مختلف،همه جا در دسترس است.امروزه کاغذ جزئی از زندگی ماست.صفحات این کتاب،بسته بندی های مختلف ،اسکناس ها و کاغذهای دیواری مثال هایی از کاربردهای فراوان کاغذ است.و نکته جالب این است که روش های پیچیده ای که امروزه برای تولید کاغذ به کار گرفته می شود،همچنان بر مبنای همان اصول ساده ای است که در روزگارانی دور،درکشور چین به کار گرفته می شد.

با وجود انواع و اقسام کاغذهای ساخته شده توسط ماشین آلات کاغذسازی،هنوز کارگاه های کاغذ سازی دستی در جاهای مختلف دنیا وجود دارند.اما چه چیز باعث شده که هنوز هم این فن کهن به این شکل مورد توجه باشد و از بین نرود

کاغذهای دست ساز و آن چه با آن ساخته می سود،می توانند آثار هنری ناب و منحصر به فردی به وجود باورند.کاغذهایی که از الیاف گیاهی ساخته می شوند،نقاشی هایی که با خمیر کاغذ کشیده می شوند،آثار حجمی کاغذی و کارهای ترکیبی که با کمک فن کاغذ سازش به وجود می آیند،همه از این جمله اند.

به غیر از جنبه هنری کاغذ سازی ،هنوز هم کاغذهای بسیار مرغوب به صورت دستی ساخته می شوند.این کاغذ ها از کاغذهای ماشینی گران تر هستند و با نام شخص یا کارگاه سازنده ی آن شناخته می شوند.این کاغذ ها به خاطر کیفیت بالایی که دارند،بیشتر توسط نقاشان مورد استفاده قرار می گرندواز مهمترین مزیت های کاغذهای دست ساز که آنها را از کاغذهای ماشینی متمایز می کند نبودن اسید در آنها است.چون باعث می شود که با گذشت زمان زرد نشوند و کیفیت خود را حفظ کنند.بسیاری از هنرمندان هم به خاطر بافت های زیبای کاغذ های دست ساز آنها را ترجیح می دهند.

 

ارسال دیدگاه


*

فید مطالب مجله اینترنتی هنر آباد

پیشـنهاد ویژه

  • مدل نقاشی,طرح نقاشی,مدل نقاشی رنگ روغن
  • خط تحریری - اموزش خط تحریری
  • اموزش طراحی - آموزش طراحی با مداد
  • آموزش نقاشی با آبرنگ