کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

تاريخ خط – بنياد و پيدايش خط

همه خط ها به يك اصل و ريشه منتهي مي شوند و آن اصل الفبايي است كه تقريبا از شكل هاي هندسي و يا شكل هايي كه در طبيعت استفاده شده است منتهي مي شود و به منزله پيكري است كه در جامه هاي گوناگون جلوه كند و اين جامه هاي رنگين گلگون گوناگون همانا خطوط مختلف است.

هيچ خطي در جهان به يكباره و ناگهان بوجود نيامده است تا بتوانيم بطور قطع تاريخ و زمان پيدايش آن را تخمين بزنيم بلكه اين امر تدريجي بوده و در طي سالها آزمايش و تجربه كم كم به صورت مشخصي تجلي و ظهور پيدا كرده است.

خط تصويري
خط تصويري

فينيقي ها حدود 14 قرن پيش از ميلاد مسيح كلمات را به صورت مستقل و جدا از هم تقسيم كردند و براي هر صورتي علامت و نشانه ايي تعريف كردند. وقتي اين علامت ها را كنار هم قرار مي دادند كلمه تشكيل مي شد. و بدين سان بزرگترين كليدهاي تمدن و پيش رفت بشري يعني الفبا پديد آمد.

قديميترين نمونه هاي الفباي فينيقي در شهر كوچك بيبلس يا بولوس لبنان پيدا شده است. شهر بيبلوس لبنان در 23 كيلومتري بيروت واقع شده است و امروزه جبيل خوانده مي شود.

آنچه مسلم است زبان تصويري ، قديمي تر از زبان نگارشي بوده است ، پس خاستگاه اوليه خط را بايد در تصوير جستجو كرد.

پيكتوگرافي يا تصوير نگاري ، مادر خط هيروگليف است كه خود يك خط تصويري به حساب مي آيد. به علاوه خط ميخي نيز از روند تجريدي شدن علايم تصويري ايجاد مي شود كه خود بعدها با گرفتن علايم صوتي تبديل به الفبا مي شود.

پيدايش الفبا در زبان هاي كهن به تدريج تمايلات خوش نويسي ( خوشنويسي ، كاليگرافي ) را در پي دارد. لازم است در اينجا اشاره كنيم كه خوش نويسي ( خوشنويسي ، كاليگرافي ) آن نوع از شيوه نگارش را معني مي دهد كه داراي قاعده و هماهنگي بوده و زيبايي و تناسب داشته باشد و در آن قواعد و اصول خاص زيبايي شناسي خط رعايت گردد.

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد