کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

تاريخ پيدايش خط

 دانشمندان مرز بین دوره تاریخی و پیش از تاریخ را از ابداع خط می دانند.بدون خط تاریخ وجود نداشت.خط ابزلری نو برای انتقال اندیشه ها – خواسته ها و پیام های بشری از حدود پنج هزار سال پیش بوده است.اگر ما از زمان و مکان تمدن های کهن اطلاع داریم و اگر از چگونگی روش های اداری و سیاسی – شیوه زندگی و طرز افکار اقوام قدیم مطالبی میدانیم و اگر به وقایع وحوادث تاریخی و تشکیل و انقراض حکومت های مختلف آگاه هستیم و بالاخره اگر از چگونگی پیدایش و تحولات خط و در نهایت تمدن و فرهنگ در ادوار تاریخی اطلاع داریم از طریق نوشته های بر جای مانده است.بدون خط تمدن به شیوه پیچیده امروزی وجود نداشت.

مخترعین خط

خط در حدود پنج هزار سال پیش به وجود آمده است.اما به راستی پیشگامان خط نویسی چه کسانی واز چه سرزمینی بوده اند و چگونه وچرا به فکر اختراع خط افتادند ؟ آنها چگونه از نشانه ها ونمادها برای بازگو کردن افکار وسخنانشان استفاده میکردند وچگونه ؟آنهارا به کار میبستند؟

الف) تمدن بین النهرین :قدیم ترین الواح گلین از بین النهرین به دست آمده است.قدمت خط در سومر به 3300 پیش از میلاد در ایران (تمدن عیلام) به 2900 پیش از میلاد در دره سند (تمدن راپا و موهنجودارو) به 2500 قبل از میلاد در منطقه کرت (جزیره ای در یونان ) به 1900 قبل از میلاد ودر آمریکای مرکزی به 600 قبل از میلاد میرسد.

نخستین خط های بدست آمده نشان میدهد که انگیزه های اقتصادی و مذهبی قوی ترین عامل در پیدایش خط بوده است.

ابتدایی ترین خط هایی که سراغ داریم بر روی لوح های گلی ساده ای است که برای تبادل و داد وستد بازرگانی بوده است.پیش از پیدایش خط کاربرد اصلی انواع ابزارهای انتقال پیام نیز بیشتر به امور محاسباتی و ثبت وضبط مسایل اقتصادی مربوط میشد.با گسترش روابط بازرگانی میان قبیله ها وضع علائم کتبی ضرورت یافت. نخستین صورت این علائم و نشانه ها تصاویری است که کالاهای ردوبدل شده وحساب طرفین را نشان میدهد.نشانه های نماینده اعداد زودتر از سایر نشانه ها اختراع شد.

قدیمی ترین یافته های نوشتاری نشانه های گلین حاوی طرح های هندسی جهت شمارش و حسابداری بود. قدمت آن ها حدود 8000 پیش از میلاد است.دوم پاکت های گلین هستن که شبیه همین نشانه ها با همان کاربردهای محاسباتی ولی با علائمی در درون و بر سطح خود هستند.بیشترپژوهشگران معتقدند که خط از تصویر نگاری به اندیشه نگاری وآوانگاری وسپس الفبایی تحول پیدا کرده است .

آغاز پیدایش خط از تمدن سومر بود.

سومریان در چهار هزار سال پیش از میلاد در سرزمین بین النهرین می زیستند.بین النهرین سرزمینی بین دو رود دجله و فرات در جایی که امروزه کشور عراق قرار دارد بوده است .سومریان بر اثر احتیاجات اقتصادی و اداری شیوه ی نوشتن بر روی الواح گلی را کشف کردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد