کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

تاریخ تحول خط و زبان در ایران

تاریخ خط و زبان در ایران:

می توان حدود تقریبی هر دوران را چنین دانست:

1. دوره باستان ( آغاز هزاره دوم قبل از میلاد تا قرن های چهارم و سوم قبل از میلاد ) این دوره از قدیمی ترین زمانی که آثار و نوشته هایی به زبان های ایرانی به جا مانده آغاز می شود و تا انقراض هخامنشیان ادامه پیدا می کند. آثار و مدارکی که از قدیمی ترین دوره زبان های ایرانی در دست داریم متعلق به دوره باستان است. پیش از آن که آریاییان به سرزمین تاریخی خود بیایند و نام خود را به این کشور بدهند در قسمت غربی و جنوب غربی ایران کنونی ملت های دیگری زندگی می کردند که هر یک از قرن ها پیش تر تمدن و فرهنگی خاص و درخشان ایجاد کرده و زبان و ادبیاتی داشتند که ایرانیان باستان ، با زیرکی ، از هر کدام به طریقی بهره مند شدند. در این دوره زبان های متعددی در ایران به کار می رفت. که می توان با توجه به پیشینه زمانی هر یک آنها را به دو بخش زبان های ایرانی و زبان های غبر ایرانی تقسیم کرد. زبان های غیر ایرانی این ملت ها عبارت بودند از :سومری، سامی.

زبان های سومری کهن ترین زبان نوشته شده نوع بشر است. قومی که سومری خوانده می شود از قدیمی ترین زمان در مصب رود های دجله و فرات یعنی فاصله میان بابل قدیم و خلیج فارس مستقر شده بود. خط میخی از اختراعات سومریان است. این خط دارای اشارات هجایی،اشارات آوایی و نمودار خطی است. زبان عیلامی ،مانند سومری با هیچ یک از زبان های باستانی یا جدید خویشاوندی ندارد . عیلامی ها در منطقه کوهستانی که از بین النهرین تا فلات ایران گسترده است و رشته کوه های زاگرس و لرستان و خوزستان کنونی را شامل است مسکن داشتند. کهن ترین آثار این زبان به خط تصویری نوشته شده و تعلق به میانه هزاره سوم پیش از میلاد است.

پس از آن کتیبه های عیلامی به خط میخی است که تاریخ آنها میانه قرن های 16 تا 8 پیش از میلاد است. در مرحله سوم زبان عیلامی که هم چنان به خط میخی نوشته می شد تا مدتی یکی از زبان های رسمی شاهنشاهی هخامنشی بود. سنگ نوشته های شاهنشاهی این خانواده بیشتر به سه زبان پارسی ,عیلامی و اکدی است.

خط میخی
خط میخی

قدیمی ترین زبان شاخه سامی ، اکدی است که آثار بتزمانده از آن متعلق به 2800 سال پیش از میلاد است. پس از آن که ایرانیان به فرمادهی کوروش بابل را تسخیر کردند، دیگر زبان اکدی چندان زمانی در گفتار باقی نماند و از قرن چهارم پیش از میلاد تا مقارن آن تنها ربان کتابت و دین بود. در این دوران زبان آرامی جای زبان اکدی را در گفتار گرفت. خطی که زبان های ااکدی به آن نوشته می شد،همان خط معروف به میخی بود.

پس از دوران هخامنشیان کم کم زبان آرامی جانشین همه زبان های سامی شمالی یعنی اکدی و فنیقی و عبری  شد و حتی در کتابات و ادبیات از بسط زبان یونانی در آسیا جلوگیری کرد. دوره کمال توسعه زبان آرامی میان سال های 300 قبل از میلاد تا 650 میلادی است. از این تاریخ به بعد زبان عربی ( یکی دیگر از زبان های سامی ) جای زبان آرامی را گرفت و آن را رواج انداخت.

زبان آرامی به دو شاخه شرقی و غربی تقسیم می شود. این دو شاخه از نظر ساختمان و واژگان به هم نزدیک اند اما به سبب اختلافات در زمان و مکان رواج و اختلاف گویندگان آن ها در دین و تمدن و خاصه خط باید از یکدیگر جدا شمرده شوند .شاخه شرقی آرامی با ایران و زبان های ایرانی رابطه درد. نوشته هایی به خط کهن آرامی در بین النهرین یافت شده که متعلق به قرن سوم میلادی است و همین خط تحول یافته آرامی است که بعد ها زبان های پهلوی و سغدی و سپس اویغوری را با آن ثبت کرده اند. در دوران باستان زبان آرامی را به خط میخی هم نوشته اند.

سریانی شاخه ای از ۀرامی است که در شهر ادس یا رها ( اورفه کنونی ) در شمال بین النهرین مقام زبان ادبی یافته بود. شهر رها از مراکز سیاسی قدیم بود و از قرن دوم میلادی که مردم آن به آیین مسیح گرویدند مرکز علیم فرهنگی مسیحیت در شرق  شد
. مسیحیان ایران در شاهنشاهی ساسانی این زبان را به کار می برند. خط سریانی از خط آرامی مشق شده و دارای شیوه خاص تحریری است که در آن خرف های هر کلمه به هم متصل می شوند.

زبان های ایرانی دوره باستان شامل چهار زبان می شود که از آنها کم و بیش اسناد مکتوب در دست یا به طور غیر مستقیم از آن ها اطلاعی در اختیار است.

این چهار زبان عبارتند از : مادی،سکایی،اوستایی و فارسی باستان.

 

 

آموزش خط تحریر

 

آموزش خطاطی
آموزش خطاطی

 

خرید نرم افزار اندرویدی آموزش خط تحریری (خوشنویس شو)

50,000 ریال – خرید

دانلود-کتاب-آموزش-خط-تحریر

دوستان عزیز و همراهان گرامی سایت خوش خطی دات آی آر، جهت ادامه آموزش تا سطوح پیشرفته از طریق آموزش های مجازی به کانال تلگرام ما مراجعه کرده و در کلاس های مجازی خوش خطی ثبت نام کنید.

khoshkhati-telegram

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d8%ae%d8%b7-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d8%ae%d8%b7%db%8c

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد