کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

تذهيب

هنر نذهيب در ايران سابقه طولاني دارد كه با ورود اسلام به ايران رونق بيشتري مي گيرد. بنا به ورق هاي بدست آمده در تورفان از مانويان مشخص مي شود كه هنر زرنگاری و گل و بوته سازي  يا همان تذهيب فعلي در كتاب هاي قبل از اسلام نيز به گونه­اي موجود بوده است.

نقش هاي تذهيب كاملا انتزاعي بوده و شكوفايي اين هنر در دوره بعد از ورود اسلام به ايران بوده است و در طول زمان به رشد و زيبايي قابل توجهي رسيده است. به گونه اي كه مي بينيم طرح هاي تذهيب قرن چهارم هجري بسيار ساده و بي پيرايه است و در قرن هاي پنجم و ششم نقوش طراحي شده بسيار متين و منسجم،‌در قرن هشتم طرح هاي تذهيب مجلل و نيرومند و در قرون نهم دهم و يازدهم طرح تذهيب ظريف و پرمايه اجرا شده است.

در برخي قرآن هاي بجاي مانده از دوران سلجوقي از طلا و نقره براي زمينه سازي و نقش و نگار سر سوره ها استفاده شده است كه اين خود گواه استفاده از طرح های تذهيب در هنرهاي ديني در طول تاريخ است .

بياد داشته باشيم كه اغلب نقش هاي تذهيب را اسليمي ها تشكيل مي دهند و در آثار تذهيب بجا مانده از قدما رنگ هاي طلايي و لاجورد در طراحي اسليمي ها بيشتر بكار رفته است.

شما عزيزان همراه مجله اينترنتي هنر آباد براي ديدن صدها طرح مختلف تذهيب ميتوانيد با تهيه مجموعه طرح تذهيب كه در مجله اينترنتي هنرآباد در يك دي وي دي اورجينال و اختصاصي برايتان فراهم شده است بيشتر و بهتر با انواع نقوش هنر هاي سنتي وخصوصا هنر تذهيب آشنا شويد …

تذهیب
تذهیب

  1. […] و تذهيب كاراني كه كه اغلب در حاشيه ي عرصه ي هنر فعاليت مي كردند […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد