کد تخفیف از سایت هنر آباد فقط با ورود به ناحیه کاربری

شماره تماس : 09137218280

رموز نهفته در هنر نگارگري

قسمتي از مقدمه كتاب رموز نهفته در هنر نگارگري

تاليف : مرتضي خلج اميرحسيني

بقلم استاد محمود فرشچيان

رموز نهفته در هنر نگارگري
رموز نهفته در هنر نگارگري

هنر نقاشي ايراني سابقه اي بس كهن و ديرينه دارد. بيش از دوازده هزار سال قدمت آنچنان سابقه و قدمتي براي  اين مرزو بوم ساخته است كه آن را در ميان هنر و تمدن ساير اقوام و ملل شاخص و متمايز مي سازد. غارهاي هميان و مير ملاس در لرستان غربي ميراث دار قديميترين آثار نگارگري در اين سرزمين هنرپرورند.

هنرمندان و نگارگران در طي تمامي دوران ها در پي رسيدن به كمال و دست يازيدن به معرفت هنر از طريق تصوير سازي و نمايش آفريدها و مخلوقات خداوندي در آثار خويش بوده اند، دنياي هنر براي آنها گستره اي بوده كه مي توانستند درآنجا سرشار از لمحات ايزدي به كشف و شهود ي عاشقانه و نايل آيند.چه رمزها و چه رازهاي فراواني است كه ازين حس شوق و شعف وارد بر آثار خويش كردند و اسرار فراواني است كه در غالب آفرينش هاي هنري براي آيندگان باقي گذاردند. رموز و اسراري كه ريشه در فطرت پاك آدمي دارد تا جايي كه اين موجود خاكي و فاني با احاطه به اينگونه رموز و اسرار،‌افلاكي و جاويد ميشود.

هنرمندان جوياي كمال با تلاش و رياضتي عاشقانه سعي در رسيدن به منبع اصلي الهامات و زيباييها داشته اند و خود را صاحب رسالتي بس پاك و دلپذير ميدانستند. خواست ي آنها همراهي با بيننده آثارشان در اين طي طريق عرفاني است و ديده هاي مششتاقان را در غالب طرح و نقش و نگاره ها اغلب به حيرت وادار مي ساختند وسپس آنها را با آثار خويش براي كشف به ناگفته هايي كه تنها مخصوص زنده دلان و عاشقان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

هنرآباد 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد